Achaltekinský Kôň
Achaltekinský kôň je jedno z najzvláštnejších a najstarších plemien sveta. Chovajú ho v oázach Turkménskej púšte severne od Iránu a najviac v Ašchabade. Kone sa tu šľachtili a zúčastňovali pretekov už pred 3000 rokmi a súčasný achaltekinský kôň je temer zhodný s koňom tretieho typu (pozri pôvod, str. 3,4). Je tu tiež určitá podoba s arabskou líniou munaghi.
História: Tomuto tajomnému koňovi sa nepodobá žiadny iný kôň. Jeho vytrvalosť a odolnosť voči horúčave je obdivuhodná. Roku 1935 sa uskutočnila jazda achaltekinských koní do Moskvy na vzdialenosť 4 152 km za 84 dní. Súčasťou trasy bolo 966 km púšte, ktorú kone väčšinou prekonali doslova bez vody. Tento mimoriadny výkon sa už nikdy nezopakoval. Láska k jazdeniu je Turkménom vrodená. Svojich zverencov kŕmia krmivom bohatým na bielkoviny, sušenou lucernou, ak je k dispozícii, granulami baranieho tuku, vajciami, jačmeňom a quatlame, čo je druh pečeného koláča. Na ochranu pred chladnými nocami a páľavou
poludňajšieho slnka v púšti balia kone do ťažkých prikrývok. Dnes je achaltekinský kôň dostihovým koňom, bežcom na dlhé trate a športovým koňom v drezúrnych a skokanských disciplínach.
Výška: 152 cm.